1. Kisköre - Az ártéri erdőgazdálkodás. Vízügyi ipartörténeti emlékék és napjaink működő vízügyi létesítményeinek bemutatása.  

Létszám: 30 fő

Felelős: Kaczur Roland, Egri Erdészet

Táv: Eger – Kisköre –  Eger (busz és helyben gyalog)

Indulás: 7:00

A központi parkolóhelyről reggel 7 órakor induló autóbuszjárat mintegy 75 perces utazás után érkezik meg az első állomáshelyre a Kiskörei Vízerőműhöz. Magyarország legnagyobb vízerőművének fő feladata a Tisza-tó vízszintjének megfelelő szabályozása az üzemrendnek megfelelően, egyben árhullámok kezelésére is felhasználható. Az 1967-ben megkezdett építési munkák után az 1973-ban átadott vízerőmű részletes műszaki paramétereit, valamint a napjainkban ellátott szerepét a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság Kiskörei szakaszmérnöke,Fejes Lőrinc fogja bemutatni a programon résztvevő kollégáknak interaktív módon.

Innen egy rövid buszos utazással átmegyünk a Tisza túl partjára, ahol A Kiskörei Vízerőmű duzzasztóműve mellett található 2014 októberében átadott hallépcsőt tekintjük meg. Ez az ökológiai folyosó biztosítja a vízi élőlények számára az átjárhatóságot a Tisza-tó és az alvízi Tisza folyó között. Ökológiai szerepe mellett jelentős turisztikai szerepe is a van hallépcsőnek, ami évről-évre egyre több látogatót vonz a Tisza partjára.  Ezen a helyszínen szintén Fejes Lőrinc szakaszmérnök fogja kalauzolni a kollégákat, érdekes információkkal szolgálva a hallépcsőről és ökológia szerepéről.

Ismét rövid autóbuszos utazás után érkezünk meg a harmadik állomásra a Bóka rámpához, ahol rövid séta után az ártéri erdőgazdálkodásba tekintünk be. Itt a természetvédelmi szempontokkal összhangban álló erdőfelújítást tekintünk meg, ahol az őshonos fafajok jelentősége fontos szerepet kap. Az itt alkalmazott erdőfelújítási technologiát Gáspár József kerületvezető erdész és Kaczur Roland műszaki vezető fogja ismertetni.

Ezután buszra szállva megyünk az utolsó program helyszínére a Sajfoki szivattyútelephez, ahol a Tisza part „hangulatához” illő ebédet fogyasztunk el. Az ebéd elfogyasztását követően tekintjük meg az 1878-ban megépített belvízátemelő szivattyútelepet, amely Magyarország első gőzenergiával működtetett rendszere volt. A helyszínen lehetőségünk lesz bemenni a gépterembe és megnézni a régmúlt emlékét idéző kazánokat, amely országos hírű ipari műemlék.

Az utolsó programpont megtekintését követően buszra szállunk és terv szerint 16:00 időpontra érkezünk vissza Egerbe.