2. Eger város

Létszám: 60 fő

Felelős: Ifj. Ősz Gusztáv, EGERERDŐ Zrt. Központ

Táv: Eger – belvárosi nevezetességek – Szépasszony-völgy

(városnéző kisvonat és belvárosi séta,  kb. 4 km  gyalog)

Indulás: 8:45

A programon felkeressük Eger város legfontosabb nevezetességeit. Több csoportra bontva, városnéző kisbuszokkal utazunk be Eger belvárosába, ahol a csoportok különböző sorrendben megtekintik az Egri várat, Gárdonyi Géza házát, a Szamos Marcipániát, az Egri Bazilikát és a barokk belvárost. A belváros után kisbuszokkal utazunk a Szépasszony-völgybe, ahol finom ételek és italok mellett pihenjük ki a nap fáradalmait. Innen kisbuszok visznek tovább a stadionhoz.  A programon idegenvezetők kalauzolják a csoportokat. 

Egri Vár

Aki Egerbe látogat biztos, hogy meglátogatja az Egri Várat, melynek hőseit Gárdonyi Géza tette halhatatlanná az Egri csillagok regényében.

A város írott története Szent István államalapító királyunk egyik püspökségének megalapításával kezdődött a várdombon. 1204-ben a régi várbeli székesegyházban temették el Imre királyt és fiát, a kiskorú III. Lászlót. Történelmi források szerint Egerben nevelkedett II. Endre és IV. Béla, valamint itt tanult Anonymus is.

A kővárat a tatárjárás után kezdték építeni 1248-ban Lambert egri püspök kezdeményezésére. A vár fénykorát Mátyás uralkodása alatt élte, a király többször volt itt vendégségben, feleségének, Beatrixnek egyik rokonánál, Estei Hippolitnál.

A vár életében legemlékezetesebb esemény 1552-ben zajlott, amikor a hatalmas török sereggel szemben Dobó István megvédte a várat. A vár 1596-ban mégis török kézre került, és 1687-ig török megszállás alatt áll.

Gárdonyi Géza Emlékház

Az emlékház az író egykori lakóházában került kialakításra, ahol az író 1897 és 1922 között élt. Itt írta több regényét is, de a legkiemelkedőbb mind közül az 1901-ben elkészült Egri csillagok című történelmi regény, mely a XVI. századi törökellenes harcokat eleveníti fel. Az emlékházban szinte minden bútordarab az eredeti helyén maradt. A faragott íróasztalok és könyvszekrények, Gárdonyi dolgozó- és hálószobája, a közel tízezer darabos könyvgyűjteménye és titkosírásos jegyzetei segítenek elképzelni az író alkotó mindennapjait.

Kopcsik Marcipánia

A Marcipán múzeum valódi mennyország az édesszájúaknak. A kiállítás Kopcsik Lajos nemzetközileg is elismert, Oscar-díjas, Guinness rekorder egri mestercukrász remekműveiből áll.

A gyűjtemény közel 150 cukormasszából készült tárgyból áll, a fő attrakciója pedig a múzeum végében található Barokk szoba, melyben a padlótól a tapétán és függönyön át a kályháig minden cukorból készült. A mesternek 3 évbe telt a különleges helyiség megalkotása!

Egri Bazilika

Az Egri bazilika, avagy Főszékesegyház történetét Szent István királyig vezetik vissza, aki 1004-ben alapította meg az egri egyházmegyét. A bazilika 1831-1836 között épült fel Hild József tervei nyomán, rekord gyorsasággal. A templomot 1837-ben szentelték fel.

Jelenleg átfogó felújítás alatt van a bazilika, hogy visszakapja régi fényét a város több mint másfél évszázaddal ezelőtt átadott dísze, de liturgiát rendszeresen tartanak benne és továbbra is látogatható.

Szépasszony-völgy

Eger híres a finom borairól és történelmi borvidékéről. A legenda szerint 1552-ben a maroknyi magyar sereg részben azért bizonyult olyan ütőképesnek a harmincszoros túlerővel rendelkező török támadással szemben, mert a magyarok a Bika vérét itták, s ezzel elrettentették az amúgy alkoholt nem fogyasztható törököket.

A Szépasszony-völgy, Eger legismertebb és leghangulatosabb pincesora, amely nevének eredetéről több történet is született. Bakó Ferenc néprajzkutató szerint a „Szépasszony” az ősvallás egyik istenasszonya volt, Vénuszhoz hasonló alak, a szerelem istennője, akinek áldozatokat mutattak be ezen a helyen. A földművesek egy híresen szép asszonyról beszéltek, aki itt árusított finom borokat az egyik pincében.

A Völgy ma már több, mint 150 pincét számlál, hangulatát és az itt kapható borok minőségét dicsérte számtalan költő: Petőfi Sándor, Vörösmarty Mihály és Márai Sándor is. Mi is egy ilyen hangulatos pincében pihenjük ki a nap fáradalmat, majd buszokkal visszatérünk a Sportstadionhoz