9. Szalajka-völgy bemutatása , avagy erdőgazdálkodás és ökoturizmus összeférése
Létszám: 60 fő
Felelős: Tölgyesi Gergő, Szilvásváradi Erdészet és ifj. Kovács László, Vasútüzem
Táv: Eger – Szilvásvárad – Szalajka-völgy – Szilvásvárad –- Eger
(busz, kisvonat, majd kb. 2,5 km-es gyalogtúra)
Indulás: 8:00
Egerből busszal utazunk Szilvásváradra, ahol Magyarország egyik legkedveltebb és leglátványosabb kiránduló helyére a Szalajka-völgybe kalauzoljuk el a program résztvevőit. A völgy legszebb természeti kincse a Fátyol-vízesés, ahol a Szalajka-patak vize fodrozódva bukik át az egykor ledőlt fák elmeszesedett maradványain, feledhetetlen látványt nyújtva az idelátogatónak.
A nap során betekintést nyújtunk a kisvasút működtetésébe, az ökoturisztikai létesítmények fenntartási tevékenységébe, a völgyet körülvevő erdők kezelési módszereibe.
Szilvásváradi Állami Erdei Vasút
A Szalajka-völgyben közlekedik a keskeny nyomtávú kisvasút, mely szinte az egész évben menetrend szerint szállítja a turistákat.
Építése 1908-ban indult, melynek első és legfőbb célja a faanyag szállítás volt, majd az 1960-as évektől megjelennek az erdőben a 4 kerekű járművek és a kisvasút háttérbe szorult. A Bükköt behálózó kisvasúti hálózatból csak egy 4 km-es szakasz maradt, mely mára az ország leglátogatottabb erdei vasútja, évente közel háromszázezer utassal.
Szabadtéri Erdészeti Erdei Múzeum
A közelmúlt évszázadaiban élő emberek nehéz, kétkezi munkával keresték meg a család mindennapi kenyerét. A helyi körülményekhez igazodva, a hegyvidék embere az erdővel szoros kapcsolatot ápolt, benne munkát, megélhetést talált. A természetben fellelt nyersanyagokkal összefonódtak helyi mesterségek, melynek emlékét őrzi a Szilvásváradi Szabadtéri Erdészeti Erdei Múzeum.
Zilahy Aladár Erdészeti Gyűjtemény
Az erdei vasút közbenső, halas-tói megállójától pár lépésre áll a műemlék jellegű emeletes épület, melyet általában csak „Király-féle ház”, vagy „Bányagrófság”-ként szoktak emlegetni, és itt kapott helyet az Erdészeti Gyűjtemény. A Gyűjteményben bemutatjuk az erdőhöz kapcsolódó munkákat, eszközöket és a hozzájuk kapcsolódó kultúrtörténeti emlékeket, melynek ünnepélyes felavatására, az Országos Erdészeti Egyesület 1985. évi egri Vándorgyűlése alkalmával került sor.
A programon Szilvásvárad Fatelep állomástól a Gloriette-tisztásig kisvonattal utazunk, majd gyalog sétálunk vissza a faluba, megállva a Fátyol Vendégháznál, egy helyi finomságokból álló ebédre.
Sétánk végén az erdészeti parkolóban ismét buszra szállunk és visszautazunk Egerbe.