5. Felsőtárkányi kalandok – A Bükkben tölgygazdálkodás

Létszám: 80 fő

Felelős: Gyenes István, Felsőtárkányi Erdészet

Táv: Eger- Felsőtárkány Gerzseny-ház - Hosszú-völgy – Pazsag – Eger (busszal és 4 km-es gyalogtúra)

Indulás: 7:30

Ez a program a Felsőtárkányi Erdészet gazdálkodását mutatja be. Az erdészet a Bükk-fennsík peremét alkotó kövek vonulatától délre a felsőtárkányi medencében, valamint Bükkzsérc, Cserépfalu, Cserépváralja, Bogács és Tard községhatárokban elterülő erdőterületen gazdálkodik. Mivel az Erdészet területének és az élőfakészletének az 51 %-át a kocsánytalan tölgy fafaj teszi ki, ezért a gazdálkodásuk irányát is ez határozza meg. Zömében vágásos üzemmódban természetes felújítással kezelik ezeket az erdőállományokat. Szerencsére az elmúlt időszak kedvező feltételei miatt (bő KTT makktermés, ASP miatt eltűnt vaddisznó állomány) jelentős természetes újulattal rendelkeznek a bontó és végvágások elvégzéséhez.

A természetvédelem érdekeit is szem előtt tartva több bontással és kisebb vágásterülettel, hagyásfákkal és hagyásfa csoportokkal dolgozva végzik a erdőfelújítást ezekben a zömében sarj eredetű tölgyesekben, amelyek jó része meredek hegyoldalakon helyezkedik el. A fiatalabb állományokban javafa jelöléssel próbálják a jövő tölgy rönkjeit megnevelni, a megfelelő koronaszerkezetet kialakítani.

A terepi buszos és gyalogtúra során ezekre szeretnének néhány példát mutatni. A gyalogtúra elején érintünk egy NFGY korú elegyetlen KTT állományt, amelyben egy javafa jelölést mutatunk be. Ez után egy klasszikus több lépcsős felújító vágást nézünk meg a Bükkzsérc 24G erdőrészben. Többszöri bontás után több évben elvégzett FVV, amelyben hagyásfákat ill. hagyásfa csoportot hagytunk fönn.

Ez után fölkapaszkodunk a Csipkés-tetőre, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a felsőtárkányi medencére, a kövek vonulatára. Innen is jól megfigyelhető a korábbi vágásos gazdálkodás eredménye, a nagy területű erdőhasználat.

A Bükkzsérc 34J erdőrész 2023-ban elvégzett végvágásán ereszkedünk le az alsóbb térszintre. Menet közben megtekinthető és kipróbálható a meredek hegyoldalakban alkalmazott műanyag facsúszda, amellyel a nehezen megközelíthető terepről is hasznosítani tudunk faanyagot.

Az Erdészetnél komoly problémát jelent LF száradás, amely eredményét, egy egészségügyi tarvágást és makkal történő mesterséges felújítást is érintünk a túránkkal. A terepadottságoktól függően gépi és kézi talajelőkészítés utáni KTT makkvetést mutatunk be. Itt is gyönyörködhetnek a résztvevők a bükki panorámában.

A kb. 4 km-es gyalogtúra és egy kis buszozás után az erdészet Pazsagi Turistaházában fogyaszthatjuk el frissítőnket. Ezt követően koszorút helyezünk el a Bükkben szolgáló erdészek tiszteletére felállított emlékoszlopnál.

A tölgygazdálkodásunk részét képezi a megtermelt tölgy rönk értékesítése is. A jó minőségű rönk egy részét hordódonga alapanyagként értékesítjük. A kádárok elmondása szerint, a „tárkányi tölgy” igen jó ízt ad bornak és nagyon keresett árú az itteni anyagból készült hordó. A partnerünk egy hordó összeállítását is szemléltetné Pazsagban. Valamint ki lehet próbálni, hogy milyen ízt ad a „tárkányi tölgy” a bornak, mert egy teli hordót is csapra verünk a turistaház udvarán.

A program végén buszra szállunk és visszautazunk Egerbe, a Sportcsarnokhoz.