6. Bükkalja gyümölcs és kőkultúra

 Létszám: 60 fő

 Felelős: Babiczki József, Egri Erdészet

 Táv: Eger – Síkfőkút – Noszvaj - Szomolya – Eger (busszal, erdei helyszínen helyben gyalog, Szomolyán kb. 2 km faluséta)

 Indulás: 8:00

 A központi parkolóhelyről reggel 8 órakor induló autóbuszjárat mintegy 15-20 perces utazás után érkezik meg az első állomáshelyre, az Eger külterületének Szőlőcske nevezetű részére, amely a Noszvaj felé vezető út mellett található. Az idős cseres-tölgyes állományban mintegy 50 éve folyik hosszú távú tudományos kutatás, Síkfőkút Project néven.  A komplex ökológia vizsgálatot 1972-ben Jakucs Pál indította el, míg a kutatások jelenlegi irányítója Dr. Mészáros Ilona professor emerita, a Debreceni Egyetem Növénytani Tanszékének projekt vezetője. Ő és munkatársai kíséretében tett rövid erdei séta során ismerkedünk meg az eddigi eredményekkel, kapunk képet a jelenleg folyó vizsgálatokról. Az 50 éve közvetlen emberi beavatkozástól gyakorlatilag mentes erdő sajátos atmoszférája és az ott folyó hosszú távú vizsgálatokról kapott ismeretek együttesen biztos, hogy jó szakmai feltöltődést fognak nyújtani a résztvevők számára.

Ismét rövid autóbuszos utazás után érkezünk meg a második állomásra, a Noszvaji Polgármesteri Hivatal által biztosított helyszínre, a noszvaji Gazdaházhoz. A térségben gazdag hagyományai vannak a népi gyümölcstermesztésnek és -feldolgozásnak. Az elődöktől átvett tudással és kitartó szorgalommal felvértezve napjainkban is többen folytatnak ilyen irányú tevékenységet, komoly eredményeket elérve. A házi gyümölcs feldolgozás, nevezetesen a lekvár- és szörpkészítés falubeli művelői közül a Majnár házaspár fogja az erdész kollégákat megismertetni ezzel a múltban gyökerező szép és hasznos tevékenységgel. A szóbeli ismertető meghallgatásával és a finom, saját készítésű termékek megkóstolásával, a résztvevők maguk is meggyőződhetnek arról, hogy mai világunkban is megvan a maga helye az ilyen tevékenységeknek és nagy kár lenne, ha ezek elvesznének.

Noszvajról Szomolyára tovább utazva érkezünk a harmadik állomáshelyre, a Riolit Barlangszálláshoz. Itt nagyon különleges élményben lesz része vendégeinknek: a térségre jellemző miocén kori vulkáni eredetű kőzetnek, a riolit tufának a hagyományos lakhatásra történő igénybevételét fogják látni modern, a kor igényeinek magas szinten megfelelő formában. Sós László és Papp Magdolna a hely gazdái és működtetői fogják elmesélni és bemutatni, hogy a lehetőséget - kellő képzelőerővel- meglátva, szorgalommal, kitartással és nagyon sok munkával mivé tudták varázsolni, az elődök már-már veszni látszó alkotásait. A fejlődés igénye és a funkciók tovább gondolása is jelen van ezen a helyen, amely az újonnan elkészült közösségi tér formájában testesül meg.

A Bükkalja olyan varászlatos és gazdag, hogy egy szűk napba nem tömöríthető bele személyes, közvetlen megtapasztalása, még akkor sem, ha leszűkítjük a látnivalók listáját. Ezt az objektív akadályt úgy küzdjük le, hogy a kiváló feltételekkel rendelkező új közösségi teremben megtekintünk egy nagyon szép, tartalmas kisfilmet e tájegységről. Így remélhetőleg a mozgóképek nyújtotta látvány és a személyesen megtapasztalt élmények együttesen maradandó, kellemes emlékké fognak összeolvadni kollégáink emlékezetében. 

A negyedik állomáshelyre az addigi programpontok időbeni lefolyásától függően Szomolyán tett gyalogos séta vagy rövid autóbusszal történő utazás után fogunk megérkezni. Ez a helyszín pedig nem más, mint Kaló Imre erdész-borász pincéje.  Volt kollégánk, aki 2011-ben elnyerte a Borászok borásza címet, fogja vendégül látni a csoport tagjait pincelátogatás és borkóstolás formájában. Ismerve egyéniségét, életszemléletét, jó előadókészségét, biztos, hogy mély benyomást fog gyakorolni a vendégekre. Az már csak  hab lesz a tortán, hogy az általa kiválasztott, bemutatásra és elfogyasztásra kerülő kiváló borok várhatóan a hangulatot és vidámságot is kellő mértékben fogják emelni.

A helyszínenként ugyan viszonylag rövid, de összességében mégis intenzív és fizikailag megterhelő programok után, kora délutánra már feltehetően kellemesen elfáradt kollégáinkat a szomolyai Közösségi Házban látjuk vendégül ebédre, amelyről csak annyit árulunk el, hogy Kaló Imre barátunknak ebben is jelentős szerepe lesz.  

Ebéd után a 15 órás megérkezést megcélozva indulunk vissza autóbusszal Egerbe.